Ako si ušiť vlastné vianočné ozdoby

Možno si poviete: "A na čo? Veď obchodné reťazce sa vo veľkom predháňajú vo vianočných doplnkoch za dobrú cenu.".

  Rôzne tvary, farby, materiály i veľkosti. To ponúkajú aj vlastnoručne vyrobené dekorácie. Nehovoriac o láske a pýche, aké k nim budete cítiť. Verte mi, že pohľad na ne vás zahreje aj v najtreskúcejšej zime...

  Ale hlavne: Vianočné ozdoby z textilu si môžete napasovať presne podľa svojho vkusu. A zladiť ich s ostatnou výzdobou bytu. Z rovnakej látky môžete mať napr. aj obrus, záves, vankúšiky a pod. Všetko zo vzoru vašich snov. To vám ponúkne máloktorý obchod. Ak vôbec. 


Takže hor sa do práce ! 

Náklady na materiál nemusia byť vysoké. No určite rátajte s veľkou spotrebou času, a trpezlivosti. Nebudem vám klamať, je to prácne.

Čo budeme potrebovať?

Nejakú látku, výplň, stužku alebo šnúrku na zavesenie. A bežné veci ako nožnice, špendlíky, ihly, stroj a pod.. Pomocníci, ktorí veľmi uľahčia robotu sú: 

  1. miznúca fixka,
  2.  vlastnoručne vyrobená šabóna, 
  3. endlovacie nožnice. 


Miznúca fixka je úžasný vynález. To, čo ňou nakreslíte časom samo od seba najprv vybledne a potom zmizne. Cca do 48 hodín. Ak ju potrebujete odstrániť hneď, stačí inkriminované miesto navlhčiť studenou vodou. Jediný spôsob ako sa jej nezbavíte je, že ju prežehlíte.                        Ak miznúcu fixku nemáte, nezúfajte. Výborne poslúži aj gumovacie pero Pilot. Čiary jednoducho odstránite prežehlením.

Výborne poslúžia aj endlovacie nožnice. To sú tie, čo strihajú vlnkovate alebo robia zúbky. Ako náhrada zapošitia- teda bránia, aby sa látka párala. Teda aspoň tak sa tvrdí...dokonca aj v slovníku.Výborne poslúžia aj endlovacie nožnice. To sú tie, čo strihajú vlnkovate alebo robia zúbky. Ako náhrada zapošitia- teda bránia, aby sa látka párala. Teda aspoň tak sa tvrdí...dokonca aj v slovníku. 

Osobne by som ich na iné ako dekoratívne veci nepoužila, dôverujem len obšitiu...Na ozdôbkach to nevadí, okraje budú zašité vnútri a obklopené výplňou, takže sa párať isto nebudú :)) 

Poznámka k nákladom: výrazne ich ovplyvní predovšetkým látka, z akej budete šiť. Umelá kožušina je drahá, úplet zbytočný, bavlna bude naj :)). Buď zvolíte bežnejšie druhy /cca 4,50 - 6 € za meter/ alebo dizajnovky /v priemere 10 alebo až 20 € za meter/.


Šablóna
Dajme tomu, že z každého druhu ozdoby chceme viac kúskov. Máme aj príbuzenstvo, že?

Viete si predstaviť, že by ste mali každý kúsok kresliť voľnou rukou? Alebo rysovať a modliť sa, aby boli výtvory čo najpodobnejšie?
Ja teda nie! Takže to chce šablónu. 

Kde ju vziať?
Strihový papier je istým riešením. Oveľa lepšia je šablóna, ktorá sa nekrčí a netrhá. Riešenie je jednoduché. Hárok pevnejšej plastovej fólie. Aká sa používa ako vrchná strana napr. na skriptách viazaných hrebeňovou väzbou. 

Na ňu obrázok proste nakreslíme. 

Ak nám talent príliš neslúži, obkreslíme ľubovoľný obrázok. Napr, vytlačený. Mne osud nedoprial stať sa majiteľkou tlačiarne, robím to natvrdo. 

Na notebooku si obrázok zväčším , či zmenším do požadovanej veľkosti. Priložím priesvitnú fóliu na obrazovku a fixkou na DVDčka už len obkreslím. Píšem po fólii. Nie po obrazovke! Perom ani ničím ostrým by som to na vašom mieste radšej nerobila :))

Obrázok z fólie jednoducho vystrihneme. 

Šitie
Nachystáme si látku - dve vrstvy položíme lícom k sebe. A na rubovú stranu takto položených látok obkreslíme miznúcou fixkou šablónu. Potom šup pod šijací stroj. A čo najpresnejšie šiť po nakreslenej čiare. Nezabudnite vynechať miesto, kade sa bude ozdoba plniť.

Nad jeho umiestnením radšej vopred trochu popremýšľajte. Ja som po prvýkrát urobila chybu. Za plniaci otvor som zvolila celú jednu stranu cípu hviezdičky. A potom som nadávala, keď bolo po naplnení treba urobiť špic cípu...ale o tom sa dočítate trochu ďalej.

Vystrihovačka
Obstrihnutie je veľmi dôležité. Nesmieme strihať príliš blízko ani príliš ďaleko stehu.

Ak by sme strihali príliš blízko, po prevrátení a naplnení sa látka napne a mohla by sa vo švíku rozpárať.
Ak príliš ďaleko, zvyšujúca látka by bránila pri pretočení ozdoby získať žiadaný tvar. Takže najlepšie je strihať tesne,ale tak,aby zostala drobná rezerva látky.

Všetky ostré a oblé miesta treba ešte dodatočne veľmi opatrne nastrihať. Čo najbližšie k stehu. Zase kvôli dokonalému kopírovaniu tvaru. Pozor na prestrihnutie nite! 

Pretáčanie-vytáčanie
Pretáčanie robíme najprv pokiaľ možno rukou. Komlikovanejšie miesta /výbežkov, rohov,rúr, zaoblení a pod./ nám pomôžu pretočiť rôzne pomôcky. Ja som použila rúčku dlhej úzkej lyžičky.

A potom do najužších miest som na prestrčenie látky použila aj manikúrové nožnice - opäť však opatrne,aby som látku neprepichla.A potom do najužších miest som na prestrčenie látky použila aj manikúrové nožnice - opäť však opatrne,aby som látku neprepichla. 

Po pretočení celej ozdôbky, ešte švy "uhladíme". Prejedeme po nich zvnútra jemný tlakom, napr.opäť koncom lyžičky, Získajú tým krajší tvar.
Pozn. a prečo to pretáčanie-vytáčanie? Skúste si urobiť ozdobu vysokú 6cm/a menej/ a veeeľmi rýchlo pochopíte :)

Vypchávanie
Ako prvé plníme miesta najvzdialenejšie od plniaceho otvoru. Postupne sa k nemu približujeme. Prednosť majú drobné alebo úzke výbežky, špice, zaoblenia a pod...

Vypĺňame ich radšej viacerými menšími kúskami,aby sme duté vlákno dostali ozaj do každého miestečka a nemali prázdne dutiny. Na telo ozdoby už môžme použiť aj jeden väčší kus.
Spravidla platí, že čím je dutého vlákna viac a výplň je hutnejšia, tým je ozdoba plastickejšia, pevnejšia a krajšia. Ani tu to však netreba prehnať úplne. Aby nám tesne pred koncom "nerupla" :). Alebo aby sa nám príliš nerozišli stehy.


Taktická poznámka
"Nebolo by lepšie najprv to vystrihnúť až potom šiť?" - opýtal sa muž pri pohľade na moju činnosť. Keďže je to bystrý tvor /inak by nebol so mnou v jednej domácnosti/, po chvíli si sám aj odpovedal: "Nebolo.".
Keby sa ozdoby najprv vystrihli, bolo by zbytočne komplikované presne napasovávať jednu vrstvu látky k druhej. Aj šije sa lepšie v jednom páse látky. No predovšetkám sa potom presnejšie obstriháva.

Chcelo by to za niečo obesiť
V tejto fáze si možno spomeniete na šnúrku....Najlepšie bolo, prišiť ju pred plnením. Teraz máte poslednú možnosť ako ju pridať a zároveň elegantne schovať uzlík vo vnútri. Potom ho už bude treba priznať a tváriť sa, že to bol zámer :))
V prípade, že ste miesto šnúrky mali predstavu skôr o stužke, je neskoro. Hahá. Tú ste mali pridať ešte pred samotným šitím. Stužka je príliš široká aby sa dala pridať dodatočne. Treba ju všiť.


Finišujeme
Ozdoba vyzerá k svetu. Len tá diera....

Najprv ešte raz poriadne duté vlákno zatlačíme dovnútra. Nechceme predsa jeho "chĺpky" pretŕčajúce von cez steh. A bude sa nám aj lepšie šiť.


Ihlu, niť do ručičky. Konečne je tu handmade doslova.


Skrytým stehom pekne otvor ručne zašijeme. Čaro je snažiť sa pichať čo nejpresnejšie, pokiaľ možno v rovnakej vzdialenosti /výšky i šírky/

Ak ste neurobili chybu pri voľbe polohy plniaceho otvoru, malo by to ísť ako po masle.  

Ak ste sa dopustili omylu ako ja, skladanie prídavku látky a jeho zošívanie v špičke cípu hviezdičky /alebo inom nevhodnom mieste/ vám uberie o trošku viac trpezlivosti. Aaale už ste v cieli, tak nech ! :)))

Vľavo je to horšie riešenie, vpravo lepšie...

Tradááááááá. Hotovo. Už môžu všetci chváliť :))

A vy ešte popustiť uzdu fantázii ako ozdoby zúžitkovať. Napríklad aj takto :

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky